Jak odróżnić kaszel alergiczny od przeziębienia?

Kaszel jest uporczywą dolegliwością, która potrafi uprzykrzyć życie. Dzieli się go na suchy i mokry ze względu na opcjonalną obecność odkrztuszanej plwociny. W pierwszej kolejności kojarzy się z przeziębieniem - czyli toczącym się w organizmie procesem chorobowym na tle infekcyjnym, jednak nie zawsze jest jego oznaką. Kaszel może pojawiać się u osób cierpiących na alergie wziewne, których z roku na rok ciągle przybywa. Z tego artykułu dowiesz się jak odróżnić kaszel alergiczny od kaszlu wywołanego przeziębieniem oraz w jaki sposób diagnozuje się kaszel alergiczny.

Kaszel przy przeziębieniu

Przeziębienie to tak na prawdę infekcja - w trakcie jej trwania możemy zaobserwować różnorakie objawy takie jak: kaszel, katar, bóle głowy, osłabienie i podwyższoną temperaturę ciała. Kaszel pojawiający się przy przeziębieniu nie powinien trwać dłużej niż parę dni - jeżeli borykasz się z infekcją bakteryjną to ustąpi on jednak dopiero po kuracji antybiotykiem. Na kaszel w tej sytuacji pomogą syropy na kaszel - wykrztuśne bądź hamujące odruch kaszlu, w zależności od tego czy jest to kaszel suchy, czy też mokry, podczas którego odkrztuszana jest wydzielina zalegająca w drogach oddechowych. 

Kaszel alergiczny

Osoby cierpiące na kaszel alergiczny będą odczuwać dolegliwości po ekspozycji na alergen - czyli czynnik uczulający. Mogą to być pyłki roślin, roztocza i wiele innych. Alergia więc może pojawiać się okresowo - na przykład w trakcie okresu pylenia danej rośliny - bądź całorocznie (w przypadku alergii na roztocza). Kaszlowi na tle alergicznym również może towarzyszyć uczucie zatkanego nosa, jednak nie powinna pojawiać się w jego wypadku gorączka. Lekiem z wyboru u pacjenta walczącego z kaszlem alergicznym są leki przeciwalergiczne - antyhistaminowe. 

Jak odróżnić te dwa rodzaje kaszlu?

Nie jest to sprawa prosta. Pierwszą wskazówką, że kaszel może dokuczać nam ze względu na alergię jest brak gorączki/stanu podgorączkowego - jednak nie przy każdym przeziębieniu temperatura ciała uchwytnie rośnie. Ważna jest samoobserwacja - w jakich sytuacjach dochodzi do napadów kaszlu, czy te sytuacje mają ze sobą coś wspólnego. Jeżeli nie jesteś pewien czy twoje dolegliwości wywołuje infekcja czy też alergia powinieneś udać się do lekarza, który w razie potrzeby skieruje Cię do alergologa. 

Diagnostyka kaszlu alergicznego

Jeżeli lekarz podejrzewa alergię zazwyczaj stosuje się testy alergiczne w celu potwierdzenia diagnozy - pozwalają one na określenie alergenu, który uczula pacjenta. Lekarzem badającym pacjenta jest alergolog - w celu odbycia wizyty finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia należy uzyskać od lekarza rodzinnego skierowanie do poradni alergologicznej. Na ten moment wykonuje się testy: testy z krwi (najbardziej polecane dla chorych uskarżających się na alergie wziewne) oraz profilu wziewnego (który często jest traktowany jako test uzupełniający dla testów z krwi). 

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz