Jak urządzić mały salon, czyli pochwała prostoty

Mały salon nie zawsze musi jednoznacznie kojarzyć się z przepełnioną przestrzenią - a, odpowiednio zaaranżowany, może z powodzeniem konkurować z przestronnymi wnętrzami dużych domów. Pomysłowość, kreatywność i kilka naszych aranżacyjnych trików, zdecydowanie ułatwią - pozornie trudne zadanie, jakim jest zaprojektowanie pokoju dziennego o niewielkim metrażu.

Manipulacja kolorami

Podobnie jak niektóre kolory ubrań mogą optycznie wyszczuplać lub poszerzać sylwetkę, tak odpowiedni kolor ścian może do złudzenia powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń. Myśląc o urządzaniu salonu w blokach, dobrze zatem wybrać jasne, chłodne barwy. Klasyczna biel, jasne odcienie szarości i błękitów będą genialnym wyborem do małego salonu. Kolory o takiej tonacji odbijają światło oraz tworzą złudzenie głębi. Co więcej, według tak zwanej psychologii koloru, barwy te relaksują i wyciszają. W kontekście kolorystyki warto dodać, że sufit powinien być jaśniejszy od ścian, a podłoga zdecydowanie najciemniejsza. Nie mogą to być jednak głębokie, intensywne barwy, gdyż optycznie zmniejszą pomieszczenie. Przykładową propozycją są panele w kolorze dębu grenlandzkiego lub alpejskiego.

Najważniejszy element czyli kanapa

Umeblowanie małego salonu wymaga dokładnego przemyślenia. Niestety, trzeba zapomnieć o masywnych, wielkogabarytowych sofach czy kolonialnych segmentach. Warto zaś postawić na minimalizm. Przed zakupem mebli należy precyzyjnie wymierzyć salon, by móc jak najlepiej wykorzystać całą przestrzeń. Najważniejszym elementem każdego pokoju dziennego jest kanapa. Dobrym pomysłem będą niewielkie kanapy narożne, gdyż w ten sposób można świetnie zagospodarować kąt, w którym i tak nic nie można postawić (poza lampą). Dodatkowo, w ten sposób zyskuje się kilka miejsc noclegowych, które świetnie sprawdzą się do przenocowania ewentualnych gości. Warto także szukać sof na nóżkach, gdyż te świetnie wysmuklają sylwetkę mebla, co pozwala uniknąć efektu przytłoczenia. Koniecznym uzupełnieniem wypoczynkowej strefy obok sofy czy kanapy jest też mały stolik kawowy. Jego kształt można całkowicie uzależnić od indywidualnych upodobań, jednak prostokątne i kwadratowe będą nieco lepsze, gdyż w razie potrzeby można ustawić je pod ścianą, gdzie nie będą zajmować dużo miejsca.

Sprytne rozwiązania

Projektując salon, trzeba też pomyśleć o miejscach, gdzie będzie można ustawić książki czy też rośliny. Na duże regały niestety nie można sobie pozwolić, dlatego z pomocą przychodzą małe, wiszące na ścianie szafki. Nie zajmują przestrzeni na podłodze a jednocześnie pozwalają posegregować czy wyeksponować potrzebne przedmioty. Podobnym rozwiązaniem są także wnęki dekoracyjne, które dodają wnętrzu walorów estetycznych, a nawet tworzą dodatkową przestrzeń, którą można pożytecznie wykorzystać. Warto też zatroszczyć się o odpowiednią szafkę RTV. Poza tym, że nie może być duża i masywna, powinna posiadać szufladę, która posłuży jako schowek. Wszystkie meble w małym salonie powinny mieć lakierowane lub szklane powierzchnie. Takie rozwiązanie ułatwia odbicie światła, co również daje optyczne złudzenie, że pokój jest większy.

Salon z jadalnią czyli dwa w jednym

Rozmiary mieszkań w blokach oraz małych domów często nie pozwalają na zaaranżowanie oddzielnych pomieszczeń na salon i jadalnię, dlatego dobrym pomysłem jest ich połączenie. W tym celu, przedstawiamy kilka sugestii jak sprytnie urządzić salon z jadalnią. Po pierwsze, stół i krzesła powinny harmonijnie współgrać z resztą mebli, dlatego warto pomyśleć o podobnej lub uzupełniającej się kolorystyce. Ponadczasowym uzupełnieniem wspomnianych wcześniej białych ścian czy sufitu jest drewno. Subtelny, niewielki stół z dwoma lub czterema krzesłami (w zależności od wielkości pomieszczenia) będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę. Ponieważ w podobnych aranżacjach świetnie się sprawdzają połyskujące powierzchnie, można śmiało pomyśleć o stole ze szklanym blatem i metalowymi nogami. Najlepiej, aby strefa jadalna znajdowała się jak najbliżej kuchni, zaś wypoczynkowa w drugiej części pokoju.

Dodatki

Dodatki w wystroju mieszkania nadają pikanterii oraz uroku całej aranżacji, a więc jak mówi stare przysłowie: „diabeł tkwi w szczegółach”. Przy urządzaniu małego salonu, warto pomyśleć o ozdobnym lustrze. Mimo, że zazwyczaj jest ono elementem wyposażenia łazienki lub garderoby, to również jako część dekoracyjna będzie idealnym uzupełnieniem pokoju dziennego. Lustra doskonale odbijają światło, a dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Świetnie sprawdzą się nad kanapą, gdyż w tym miejscu nie będą rozpraszać uwagi domowników. Ponieważ odpowiednie naświetlenie małego salonu gra kluczową rolę, należy także pomyśleć o wysokiej, podłogowej lampie, którą można umieścić w rogu pokoju. Można się także śmiało pokusić się o kupno kolorowego dywanu i fikuśnych poduszek, gdyż dodatki tego typu świetnie ożywią zimną kolorystykę wnętrza. Ze względu na fakt, że w niewielkich salonach połączonych z jadalnią nie ma zbyt dużo miejsca, dobrze ograniczyć ilość bibelotów. Pożądanymi elementami ozdobnymi staną się za to szklane wazony oraz doniczki w kolorach metalu.

Projektowanie małego salonu jest świetnym sprawdzianem kreatywności oraz inwencji twórczej, a efekty mogą cieszyć wiele lat.

 Wiele różnych aranżacji małego salonu można znaleźć na: http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/salon,ta5.html

Artykuł sponsorowany

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz